Güzellikl-Bakım

30’lu yaşlarda yaşanan cilt sorunları için alınabilecek önlemler

By

on

30’lu yaşlarda yaşanan cilt sorunları için alınabilecek önlemler, Kadını kadın gibi hissettiren en güzel yaşlardan biride 30 yaşlardır ama bir o kadar da korkutucudur. Bu yaşlarda yaşlanma belirtileri ve ciltte birtakım değişiklikler gözlenir. Ancak alınacak önlemlerle yaşlanma sürecini geciktirebilirsiniz. İşte Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; 30’lu yaşlarda yaşanan cilt sorunları ve ilerisi için alınabilecek önlemleri anlattı…

CİLDİNİZ KURUR, KORKMAYIN!
Ergenlik dönemi boyunca devam eden yoğun yağlanma ve akne sorunu; ilerleyen yıllarda azalmaya başlar, cildin yağ ve nem salgısında azalma görülür. Bu da 30’lu yaşlarda, kişilerin daha az yağlı ve daha nemsiz bir cilde sahip olmasına neden olur.

LEKELER KENDİNİ GÖSTERİR
Ergenlik döneminde bilinçsizce yoğun güneşe maruz kalınması, 30’lu yaşlarda ciltte etkisini göstermeye başlar. Kılcal damar genişlemeleri, cilt lekeleri gözlenir. Ergenlik döneminde solaryuma girenlerde bu sorunlar daha belirgindir. Yaşa bağlı olarak ciltte kolajen ve elastin salgısında azalma başlar, ki kırışıkların oluşmasının ana nedeni bu maddelerin azalmasıdır.

DOĞRU ÜRÜNLERİ SEÇİN
30’lu yaşlarında olanlar, öncelikle kullandıkları günlük bakım ürünlerine dikkat etmelidirler. Cilt yapısına uygun olan bir temizleyiciyle cilt temizlendikten sonra, arkasından nemlendirici kullanılmalı. Yağlı cilde sahip olanlar, cildi kurutucu bir temizleyici tercih etmeli. Kuru cildi olanların da deriyi kurutmayan bir ürünle ciltlerini temizlemeleri gerekir. Tonik tarzı ürünler kuru ciltler için uygun değildir, yağlı ciltlere kullanılabilir.

KREMİNİZ KORUYUCULU OLSUN
Cildi yağlı olanlar hafif, kuru cilde sahipler kişiler ise yoğun yağ ve nem içeren nemlendirici kullanmaya özen göstermelidir. Kullandığınız nemlendiricide güneş koruyucu bulunması, güneşten kaynaklanan lekelerden korunma açısından faydalıdır.

Sponsor Bağlantılar

ANTİOKSİDAN KREM İYİ GELİR
Yaşlanmayı geciktirmek amacıyla kullanılacak antiaging ürünlerin; vitamin C, vitamin A, koenzim Q ve meyve asidi içermesine özellikle önem verilmelidir. 30’lu yaşlar, bu ürünleri kullanmaya başlamak için en uygun zamandır. Özellikle düzensiz beslenen, sigara içen ve yoğun stres altındaki kişilere; antioksidan içerikli kremler önerilmektedir.

GECELERİ MEYVE ASİTLİ KREM
Meyve asidi içerikli kremler ciltteki ölü tabakanın atılmasını kolaylaştırmanın yanında cilde parlaklık da kazandırırlar. Özellikle gece kullanılmaları tavsiye edilir. Gündüz kullanılacaklarsa, arkasından güneş koruyucu sürülmelidir. Göz çevresinde de, erken yaşlanma belirtilerinin hafifletilmesi amacıyla, dermokozmetik ürün kullanımına başlanmalıdır.

YAŞAM TARZINIZI HEMEN DEĞİŞTİRİN!
Beslenmenize özen gösterin.
Günde en az altı saat uyuyun.
Su içmeye özen gösterin; su, cildin nemlenmesi açısından faydalıdır.
Sigara, cildin yaşlanmasını hızlandırır. Derinin oksijenle temasını engelleyerek, yaşlanmayı hızlandırır.
Sebze ve meyve tüketimine önem verin. Bunların içeriklerinde bulunan antioksidanların, cilt için de olumlu etkileri bulunmaktadır.
Güneşten kaçınmak, yaşlanmanın geciktirilmesi açısından çok önemlidir; düzenli olarak güneş koruyucu kullanın.

About admin

1 Comment

  1. Ergül Erdem

    08 Şubat 2012 at 16:59

    Cildimde birtürlü geçmeyen yaşlılıktan mütevellit yaşlılık lekeleri vardı gitmediğim hastane cildiyeci aktar kalmadı mümkün değil çok azda olsa lekeler asla geçmedi yakın tanıdığım biri vardı aldeva vişne özlü krem kullanmamı tavsiye etti bunun üzerine yetkilileri aradım cildimdeki yaşlılıktan kaynaklanan lekeler için kremi bası uygulayarak masaj şeklinde kullanmamı söyled,ler yanılmıyorsam ya 7 gün kullandım yada 8 gün gittikçe lekler azalmaya başladı takvime baktım 14. günün sonunda vücudumdaki lekelerden eser kalmamış inan çok şaşırdım .. teşekkür ederim kendilerine ..

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir