Şifalı bitkiler

Akçaağaç şurubu (çınar pekmezi) faydaları

By

on

"Akçaağaç şurubu"çınar pekmezi"Akçaağaç şurubu (çınar pekmezi) faydaları, Yılın sadece Şubat-Mart ve Nisan aylarında alınabilen Adı Kanada ile özdeşleşen ve Türkiye’de de akçaağaç şurubu ya da çınar pekmezi olarak bilinen maple şurubu, uzmanların tespitlerine göre bağışıklık sisteminden kalbe, prostattan yaşlanmayı durdurmaya kadar birçok hastalık için şifa kaynağı.

Akçaağaç ya da İsfendan Çınarı’nın gövdesinden, alınabilen ağaç özsuyunun işlenmesi ile elde edilen maple şurubu, Doğal tatlandırıcı olarak kullanılabilen şurup, içeriğindeki magnezyum, demir, fosfor, potasyum, manganez, çinko, kalsiyum ve riboflavin ile tam bir şifa kaynağı. Antioksidan özelliği ile kanı temizleyen maple şurubunun, erkek sağlığı üzerinde de olumlu etkileri olduğu biliniyor.

Ayrıca Topikal bir antioksidan olan Akçaağaç şurubundan kırışıklık için uygulayacağınız maske tarifi;

Sponsor Bağlantılar

1 çorba kaşığı ılık süte 1 yemek kaşığı akçaağaç şurubu ekleyip ciltteki ince çizgilerinizin üzerine fırça yardımıyla sürün. İnce öğütülmüş yulafı 3 yemek kaşığı ekleyip karışımı tekrar sürün. Nazikçe yüzünüze masaj yaparak yedirin. 20 dakika bekletin, durulayın ve nemlendirici uygulayın.

About admin

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir