Aktüel

Batuhan Piatti Zeynioğlu ile röportaj

By

on

"Batuhan- Piatti -Zeynioğlu- ile- röportaj" "Batuhan-Piatti -Zeynioğlu" Batuhan Piatti Zeynioğlu ile röportaj,”Master Chef Türkiye” yarışmasının “asabi” jüri üyesi Batuhan Piatti Zeynioğlu, sert tepkileri ve acımasız eleştirileri ile tüm dikkatlari üzerine çekti. İşte Milliyet gazetesinin yazarı Elif Berköz Ünyay’ın Batuhan Piatti Zeynioğlu ile yaptığı röportajı…

Şef Batuhan Piatti Zeynioğlu Show TV’deki yarışmanın “kötü polisi”. Yarışmanın diğer jüri üyeleri işletmeci Erol Kaynar ve Mimolett’in sahibi şef Murat Bozok onun yanında pamuk gibi kalıyor. Aynı zamanda Levent’teki Cipriani’nin de baş şefi olan Zeynioğlu yarışmacıların korkulu rüyası. Çok sert, hata yapanları haşlayıp duruyor. “Sizin iğrenç yemeklerinizi yemekten fenalık geldi” de diyor, “Kendinizi emin hissetmiyorsanız defolun gidin buradan” da. Hele ki, “Köpeğime mama versem daha güzel sunum yapardım” dediği yarışmacının yerinde olmak istemezdim!

* Daha ilk elemede yarışmacılar soğan yerine parmaklarını doğradılar. Yemek konusunda kendine çok güvenen ev kadınları bile elendi. Jüri üyelerini görünce heyecanlanıp bildiklerini mi unutuyorlar? 
Yarışmacılar farklı mesleklerden geliyor. Hiçbiri profesyonel anlamda yemek dünyasının içinde değil. Daha önce evde kendi kendilerine hiçbir eleştiri almadan yemek yapmışlar. Kimse onları gözünü dikip izlememiş. Yemek yaparken onları izleyen birilerini görünce strese giriyorlar. Eğer bir restoranda çalışacaklarsa buna alışık olmalılar. Strese dayanıklı olmayan aşçı olamaz. Benim onları sürekli uyarmamın, “Sakin ol” dememin nedeni de bu. 

“Aktör değiliz. İçimizden geldiği gibi davranıyoruz”
* Bu tip programlarda reyting almak için hep bir iyi polis bir de kötü polis olur. Siz kötü polisi mi oynuyorsunuz?
Hiçbirimiz aktör değiliz. İçimizden geldiği gibi konuşuyor ve hareket ediyoruz.

* O zaman siz mutfakta da böylesiniz…
Daha da beterim. Burada kendimizi frenliyoruz. Profesyonel anlamda bu işin içinde olmadıkları için daha yumuşak davranıyorum. Mutfakta sert olmak lazım çünkü ortaya iyi bir iş çıkarmak zorundayız. Kısa sürede karar almak ve hızlıca harekete geçmek gerekir.

Sponsor Bağlantılar

* Sizinle altı yıl önce röportaj yaptığımda “Kendi restoranımın şefi olmak istiyorum. Para biriktiriyorum” demiştiniz. Kendi restoranınızı açma fikri rafa mı kalktı?
Fikrim değişti. Kendimi restoran açmaya hazır hissetmediğimi anladım. Büyük bir restoranda çalışmayı tercih ediyorum. Şimdi Cipriani’nin baş aşçısıyım. Ben de Türkiye’deki Cipriani gibi yarı Türk yarı İtalyanım. Annem Donatella Piatti İtalyan, babam Türk. Sektörde çok sayıda iyi safkan İtalyan şef varken beni seçmeleri gurur verici.

* Restoran hakkında yemek yazarlarından gelen olumsuz izlenimler hakkında söyleyeceğiniz bir şey var mı?
Eksiklerimiz, bir değil binlerce yanlışımız var. Ama sebat edip çalışıyoruz. “Aa oynamıyorum, küstük” diyecek halimiz yok. Cipriani’nin felsefesini Türk insanına, Türklerin alışkanlıklarını Cipriani’ye anlatmak gerekiyor. Bu da zamanla olacaktır. Her şey yavaş yavaş oturacaktır. 

“Laf yemektense kafama kepçe yemeyi tercih ederdim”
* Siz henüz toyken mutfakta sert sözlerden, eleştirilerden nasibini almış mıydınız?
Felaket günlerdi. İtalya’da çalışırken mutfağa ilk girdiğimde hiç kimsenin bana bir şey öğretmeyeceği, öğrenmem gerekeni gözümle çalmam gerektiği söylendi. Hatta yıllar yıllar önce ustalar mutfak çalışanlarını kepçeyle dövermiş. Aslında kafanıza kepçe yeseniz belki daha iyi. Ağır sözler yerine kepçeyi tercih edersiniz.

* Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi Türkiye’de de yemek programlarına ilgi arttı. Master chef olmak için de 3 bin kişi başvurmuş. Nesi cazip geliyo r? İşe girdikten sonra kazanacakarı paranın hayali mi?
İnsanlar ofis işlerinden sıkıldı. Ailesinin seçtiği meslekleri yapmak için üniversiteye gidenler artık kendileri için bir şey yapmak istiyor. Mutlu olacakları bir iş arıyor. Para da cazip geliyor. Ünlü otellerde en yüksek maaşı genel müdür alır. İkinci yüksek maaş ise aşçıbaşına verilir. İyi bir şef çok iyi paralar kazanabilir.

About admin

35 Comments

 1. ayşegül

  23 Mart 2011 at 09:27

  batuhan şefe hayranım dawranışları bence çokk yerinde ben de gıda mezunuyum otellerde staj yaptım we inanın batuhan şef haklı dawranıyor yemek yapmak ewdeyseniz elbette kolay ama şef demek yüzlere binlere hitap eder we bu yüzden sıradan dawranmakla iş yürümez ben ne laflar yedim şefimden ama diline saqlık ewimde bile özenerek yemek yapıor yeni tadları arıyor we inanın büyük şeflere çokk özeniyorum harikasın batuhan şeff

 2. hakan

  24 Mart 2011 at 23:42

  harikasın batuhan piatti aynen devam.

 3. hakan

  24 Mart 2011 at 23:45

  harikasın batuhan piatti aynen devam.erol kaynar çok klas bir insan beyefendi hatta daha öte istanbul beyefendisi. inanılmaz bir adam muratıda seviyoruz mükemmel program

 4. Raima

  25 Mart 2011 at 17:02

  Selam,Ben Kazakistandan size yaziyorum,ve master Shefi kacirmandan zevkle izliyoruz,ve juri uyelerine hayraniz ve yaptiklari islerine,siz muhtesem uclusunuz,hayatlarinizda basalarin devamini diliyoruz:-)

 5. cansız

  25 Mart 2011 at 23:25

  Batuhan bey yarışmadaki yorumlarınız süper.sırf sizin yorumlarınızı dinlemek için izliyorum.süpersiniz:))

 6. aktürk

  26 Mart 2011 at 14:03

  burası italya değil batuhan bey.burası türkiye burda öyle yemekleri fırlatmak,nimeti yerden yere sağa sola atmak hiç hoş değil.bir lokma ağıza girdimi yutulur çıkartıp atılmaz.insanlar rencide edilmez.dağları siz yaratmış gibi havalarda uçmayın biraz ağırbaşlı biraz medeni olun. reyting için bu yapılanlar ayıp.insanlar aç gezerken yaptıklarınız utanç verici…

 7. canan

  28 Mart 2011 at 16:17

  seni çok seviyoruz batuhan şefim yarışmayı sırf sizin için izliyorum
  sizin yorumlarız yok mu süpersiniz türkiyede hatta dünyada sizden iyi bir şef yok izin üstünüze görmedim .Tam bir istanbul beyefendisisiniz YANİ MÜKEMMELSİNİZ ŞEFİM

 8. korhan kıyak

  30 Mart 2011 at 10:38

  tabldot bülbülü…. yoğun krep görünümlü sütlü tatlı….sevmiyorum seni…seni de iyi yapamamışlar…..fazla kabarmışsın:P

 9. vildan

  31 Mart 2011 at 21:55

  programı ilk izlemeye başladığımda ilgimi çekmişti eleştirileri sonra artık abarttığını düşündüm batuhan bey kimseyi sevmek zorunda değil ama mesleğinde kariyer sahibi olmuş insanları toplum daima örnek alır her kelimesini mercek altında izler o yüzden daha medeni!!! daha dikkatli olmak zorundadadırlar!!!

 10. tevfik

  02 Nisan 2011 at 22:44

  Batuhan Piatti Zeynioğlu’nun “master chef”liği konusunda değerlendirme yapmayı anladığım bir konu olmadığı için doğru bulmam.Ancak,elenen bir kadın yarışmacıyı elendikten sonra elini sıkarken diğer elini pantolon cebinden çıkarmayışını gördükten sonra “insanlara saygı” konusunda bir izleyici olarak kendisinin ekranlarda ne mesaj vermek istediğini merak ettim?
  Cipriani Lokantasında da gelen konukları beyaz önlüğü ve kafasında beyaz ahçı şapkasıyla eli cebinde mi karşılıyor?
  Saygılarımla.

 11. sema ertaş

  05 Nisan 2011 at 15:57

  Batuhan beyi taa ki bu programa katılanedek hiç tanımıyordum.Hizmet sektöründe yıllardır emek veren birisi olarak böyle terbiyesiz seviyesiz birini daha görmedim. programı seyretmiyorum ve etrafımdaki bir çok insan da aynı fikirde. kendini ne sandıgını çok merak ediyorum

 12. Furkan

  05 Nisan 2011 at 16:00

  Vallahi ben hayatımda böyle bir adam görmedim bugunku bolumde kadına elini öptürdü kendini kral sanıyor kesinlikle cok gerekesiz bir adam..

 13. sarron

  05 Nisan 2011 at 19:04

  eğer ciprianiden içeri girecek paran varsa gelince görürsün nasıl karşılandığını…

 14. yagmur

  08 Nisan 2011 at 10:19

  batuhan sana bir asigim bir asigim bidaha asigiiiiiim cok seviyorum senii
  bence baskalari sevyesiz sen ne fasistsin nede sadist sadece isinin hak
  kini veriyorsun insallah evli degilsindir

 15. eda

  08 Nisan 2011 at 19:54

  ewt belki zaman zaman acımasız ama ben seviyorum batuhan şefi.aslında 3ü de çök tatlılar.severek izliyorum.işyerinden ayrıldıysa iş mi yok batuhan şefe.

 16. seda

  10 Nisan 2011 at 12:24

  batuhan şef yarışmadaki en büyük favorim onu hiçbir şefe yada yarışmacıya değişmem. tuğsan a yaptıkları çok yerindeydi çünkü ona ne kadar değer verdiğini göstermiş oldu.tuğsanla ikisi çok iyi ikili.tuğsanı seviyorum ve sabrından dolayı da tebrik ediyorum.umarım birinci olur 🙂

 17. burcu

  11 Nisan 2011 at 06:47

  batuhan gibi genç dinamik ve yetenekli insanlrın sonu Türkiyede bu oluyor malesef!! herkes master chef olmuş bizim ülkede birde utanmadan bilmeden böyle yorumlar yazabiliyorsunuz tebrik ederim!!! memleket meselesi yapılmış birde adamı işinden etmişsiniz işte buna sebebiyet veren işgüzar insanlar birgun sizde işinizden ekmeğinizden olursunuz inşaallah!!!!! adam son derece haklı o yarışmacıların yaptıgı abuk sabuk şeyler sizin önünüze supar bir restaurantta gelse ne yaparsınız acaba!!!!! bizim ülkeye böyle elit ve başarılı kişiler fazla arkadaş siz anca oraya buraya takar iş olsun diye yazar birde insanı işinden edersiniz!!!

 18. merve

  12 Nisan 2011 at 14:09

  bu adamı beğenen ve övgüler yağdıran kişelerin benim gözümde,en az batuhan bey kadar ruh sağlığının bozuk ve şiddete meyilli ve bu tarz sözlü yada fiziki şiddete yatkın olduğunu düşünüyorum.okan bayulgenin de programda ti’ye aldığı gibi “çünkü ben manyağım,çünkü ben şiddete bayılıyorum,birilerinin hakaret görmesi beni çok mutlu ediyor o yüzden severek izliyorum” gibi sarfettiği sözler çok doğru.tamamen psikolojik sorunu olan ve egolarını tatmin etmeye çalışan bir kişilik işte.yazık acınacak halde…

 19. süheyla

  12 Nisan 2011 at 19:20

  botuhan gibi mastır şefler lazım türkiye başından beri izliyorum batuhana hak veriyorum cıgrından cıkarıyorlar gercekleri sergiliyor batuhan yapmacık deyil seni cok seviyom yürübe batuhan kimtutar seni

 20. sevgi

  13 Nisan 2011 at 14:21

  batuhan şefe öyle lüzumsuz yorumlar yazan insanların sözünü ettikleri faşistlikten ne farkı kalıyor sanki.Türkiye’den seçilip gelmiş o insanların tabikide artık mükemmel tabaklar çıkarmaları lazım.sonuçta oraya şef olmaya gelmişler.bi lokantada yemek yerken en ufak bi pürüz olsa orda savaş çıkaracak insanların batuhan şef gibi özü sözü bir birini eleştirmesine saçma salak yorumlar savurmasına katlanamıyorum.adamı işimden ettiniz,hayat enerjisini sömürdünüz.Allahınızdan bulun dahada ne diyim yani.ekranda her türlü terbiyesizliği yapanlara ağzınızı açmazken işinde bu kadar başarılı bi insana dil uzatmanız gaddarca.batuhan şefim lüüütfen dönün masterchefe yoksa izlemiycem valla..sırf sizin için bu programı izleyen bu kadar insan varken 3-5 kendini bilmez lüzunsuz yüzünden bişeylerden vazgeçmeyin…

 21. Adsıııız

  18 Nisan 2011 at 15:07

  Merve Ve Aktürke katlyrm bencede bu adam kendini bişey sanıyo bigün çarpılcak nimetle dalga geçiyo resmen bazen iyi davranıyo fakat bazen neredeyse adamın üstüne yürüyo çok gıcık kınıyorum seni bazı kırolar da malesef aşık adama bırakın bu işi .. (: Nefrt edyrm sndn batu

 22. irem

  18 Nisan 2011 at 20:17

  batuhan piatti yi eleştiriyorlar,bazıları da sevmiyor ama bence sevilmicek bir yanı yok,yapması gerekeni yapıyor ve ben gayet seviyorum kendisini

 23. irem

  18 Nisan 2011 at 20:21

  sevgiye katılıyorum,batuhana laf söyleyenlere sinir oluyorum,adsıızz arkadaş daha kendine bir ad bile bulamıyor,bulduktan sonra başarılı şefi eieştirsin

 24. mine

  19 Nisan 2011 at 10:51

  batuhan şefi gayet haklı buluyorum nihayetinde o programda masterchef seçmek istiyorlar bi zahmet oradakiler de adama alık alık cevaplar vermesinler. batuhan şef ve diğer iki şefte profesyonel insanlar ve ustalara saygı duymak lazım…

 25. nisagül

  21 Nisan 2011 at 16:44

  ben dünyanın en ünlü şeflerin eğitim belgesellerini izledim şef okullarının ya batuhan şef bir melek arkadaşlar.ama bana göre çok değerli bir kişilik ve yarışmadaki arkadaşlara çıldırıyorum önlerinde 2 adet dünya değerlisi şeler var ben olsam sondamlasına kadar onların yemek bilgilerini kapmak için elimden geleni yapardım.gerçek şef tutumu budur ve batuhan şefte bu fazlasıyla var.allah esirgesin

 26. nisagül

  21 Nisan 2011 at 16:49

  ben dünyanın en ünlü şeflerin eğitim belgesellerini izledim şef okullarının ya batuhan şef bir melek arkadaşlar.ama bana göre çok değerli bir kişilik ve yarışmadaki arkadaşlara çıldırıyorum önlerinde 2 adet dünya değerlisi şefler var ben olsam sondamlasına kadar onların yemek bilgilerini kapmak için elimden geleni yapardım.gerçek şef tutumu budur ve batuhan şefte bu fazlasıyla var.allah esirgesin

 27. pınar ayhan

  25 Nisan 2011 at 15:51

  batuhan şefe ayrı sevgim var ,murat ve öbür şefimizde cok beyeniyorum ama batuan şefin kararlı haklı ve lafalrını hak edigi gibi söylemsi cok hoşuma gidiyor .ben bu kişilkdeki insnaları seviyorum ben de öyleyim.helal batu

 28. ayşe

  25 Nisan 2011 at 16:47

  snhowtv izleyicileri mastershef yarışmacılarını acımasızca vesaygsızca eleştiren batuhan beye Türkiyede olduğunu unutturmayalım.

  Türk adet ve geleneklerinde hata ve yanlış yapanları toplum içinde rencide ederek ,onlarla alay ederek,hata ve yanlışlarını deşifre ederek,iyi bir şey yaptığını zannedenlere ;asıl hata ve yanlışın bu hareketlerde olduğu söylenir.
  Günümüz pskyatri seminerlerinde hatalara ve yanlışlara tahammül edemeyenlerin tedavi almaları tavsiye edilmiştir.kibarca hatalarıdüzeltemeyen eğoist heğoman ve dominant karakterler ancak kendisi gibi tedavi isteyenler tarafından begenilir.

  Ayrıca Batuhan bey bu satırlarımı okursa biz kendisine canavar ……………..vs gibi olumsuz ve çirkin bir eleştiride bulunmuyoruz lütfen insanların hatalarını onları aşağılamadan ,bagımadan ,taklit etmeden(ÖĞRETMEN …………… İSMİNİ hatırlayamadığm bayana aglama taklidi yaparak böyle karaktersiz olma böyle master shef olamazsın diyorsunuz .fakat kadıncağızn kendisini savunmasına bile izin veremeyecek kadar kendinizden geçiyorsunuz. insanları bağırarak ,azarlayarak terbiye edemezsiniz.sadece kendi terbiyenizi ve seviyenizi Türkiyeye göstermiş olursunuz.) kibarca uyarın.Sözü en çok dinlenen kişiler insanları kibarca ve sevgiyle uyaranlardır.

 29. Hayrettin KAKI olacağı

  25 Nisan 2011 at 17:03

  Sayın Piatti;
  Bugün ki Masterchef programında Hüseyin’e yaptığınız hakaretleri esefle kınıtorum. Ve dayanamadığım için ona sarfettiğiniz terbiyesi,aahlaksızsın ifadelerinin sizin için daha uygun olacağı
  kanaatindeyim.Sizin insanlara bu hakaretleri yapmaya ne hakkınız var? Olmamış yapamazsın beceriksisin diyebilirsiniz.Yazıklar olsun size kalıbınıın ve aldığınız eğitimin adamı değilsiiniz.

  Hayrettin KAKI

 30. ayşe nur

  26 Nisan 2011 at 07:03

  biraz zor birisin ama zorları severim

 31. ayşe nur

  26 Nisan 2011 at 07:03

  süper bir şefsin

 32. ümit oskan

  26 Nisan 2011 at 09:32

  jüri üyesi olarak seçilmiş kişilerin öğretiçi ve topluma örnek olmalari gerekmektedir.olaylar karşısında sinirlenip karşısınndakıne hakaret etmek kişinin şahsiyetini ortaya koyar. yarışmacılar hata yaptıkları zaman onları uyarır ve format çerçevesinde çeza verirsini. HİÇ BİR ZAMAN HAKARET EDEMEZSİNİZ. sizin bir iş yeriniz varmı bilemiyorum; bu programı seyrettikten sonra gelipte sızın yerinizde yemek yemeği düşünemem. bir iş yerim olsa sizi oraya şef olarak almam saygılarımla.

 33. berna

  26 Nisan 2011 at 17:58

  sen kendini ne zannediyorsun be adam…orada senden kültürlü seviyeli kariyerli insanların yarıştığının farkınsamısın? onlara hakaret etmek senin haddine mi düşmüş! kensini ve egonu ancak bu tarz sergilediğn hakaretlerle tatmin edebilirsin ben şunu iddia ediyorum ki senin ve senin gibilerin aşağılık kompleksi var bundan dolayı bu şekilde davranıyorsun,psikolojik sorunun var murat şef ve erol bey kadar asil biri olabilirdin senin adına üzüldüm..murat şef ve erol beye buradan nezaket ve kibarlıklarındanm dolayı selam gönderiyorum adam gibi adam insan gibi insan oldukları için……..haaa bu arada yarışmacılarada kızmıyor değilim hanii karşılarında kendilerine hakaret eden bir kendini bilmez var biride adam gibi çıkıp ta batuhanın suratına şöyle bi osmanlı tokadı indirmiyorki….cümleten içimiz soğusun:

 34. özlem

  27 Nisan 2011 at 14:27

  butuhan seni cok seviyorum
  mutat beyde cok tatlı ama sen başkasın
  konuşmalarının çok yerinde oldugunu düşünüyorum
  sana aşıgım batuhan

 35. Çapanoğlu

  12 Mayıs 2011 at 05:58

  Bence çok küstah ve terbiyesiz. Ama yorum yazmamın asıl nedeni yorumları okurken güzel Türkçemizin nasıl katledildiğini görmek.
  Arkadaşım Türkçede ne zamandan beri w harfi kullanılıyor. Hani harften tassaruf ediyor diyeceğim ama yok ‘V’ kullanmayıp ‘W’ kullanıyor. Merak ediyorum; Özelliklemi yapıyorsunuz? Hemen belirteyim ben Avrupada yaşıyorum ama iliklerime kadar Türklüğü ve Türkçeyi yaşıyorum.
  Biraz saygı lütfen.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bursa escort beylikdüzü escort bursa escort istanbul escort istanbul escort mersin escort bayan escort kayseri escort bayan bursa kocaeli escort atasehir escort bayan banko tahmin