Şifalı bitkiler

Chia tohumu faydaları Chia tohumu Nasıl tüketilir?

By

on

Chia tohumu faydaları Chia tohumu Nasıl tüketilirChia tohumu faydaları Chia tohumu Nasıl tüketilir?

Şu günlerde tüm beslenme uzmanlarının dilinde ılan Chia tohumları gerçekten kilo vermeye yardımcı olabilir mi? Chia nedir? Chia tohumu faydaları, Chia tohumu Nasıl tüketilir?

Zengin protein, yağ ve lif içeriği ile Aztekler’in en önemli besin kaynağı olan chia tohumunun (chia seed) ya da diğer adıyla chia çekirdeği kökeni Meksika ve Guetemala’nın bereketli topraklarında yetişen bir adaçayı türünün (Salvia hispanica) tohumlarıdır.

En büyük özelliği zayıflatıyor ıspanaktan daha fazla demir içeriyor Bağışıklık sistemini güçlendiren, metabolizmayı hızlandıran, enerji veren Chia tohumunun bilinen en önemli özelliği.

Chia tohumunun faydaları ise şöyle: Kan şekerini düzenler.Kalp ve damar sağlığını korur. Tok tutar, kilo vermeye yardımcı olur. Çok güçlü bir antioksidandır. Kas gelişimine yardımcı olur. Bağırsakları temizler, detoks özelliği vardır.Sağladığı yüksek enerjiyle yorgunluk hissini bitirir, eklem ağrılarına iyi gelir.Bilinen en yüksek Omega-3 kaynağıdır.

Kendine has bir tadı olmamasına rağmen hem yemeklerde hem tatlılarda sıklıkla tercih edilmesinin sebebi besin değerinin yüksek olmasıdır.

100 gram chia çekirdeği içeriğinde 34 gram lif, 17 gram protein, A ve C vitaminleri, mineral olarak da magnezyum, demir ve kalsiyum içerir.

Sponsor Bağlantılar

Chia tohumu faydaları:

Chia’ yı soframıza ilave etmek için 5 önemli neden!
1. Güçlü bir antioksidandır.
2. Doğal bir omega-3 kaynağıdır.
3. Günlük lif ihtiyacımızın büyük bir kısmını karşılıyor; kan şekerimizi dengeler.

C vitamini, Kalsiyum, Fosfor ve Demir içeriği ile hem kemik sağlığı hem bağışıklık sistemi dostudur.
5. Protein içeriği ile chia tohumu, veganlar için de doğru ve sağlıklı bir seçimdir.

Chia tohumlarını Nasıl tüketilir?

Bu puding kahvaltı yerine geçiyor! Chianın kulanım alanı esasında biyolojik yapısından dolayı oldukça geniş: Su tutumunun yüksek olmasının yanı sıra yumurta gibi kıvam verme ve jelleşme özelliği ile de dikkat çekiyor; öyle ki 200 ml kadar ılık badem ya da Hindistan cevizi sütüne ekleyeceğiniz, 2 çorba kaşığı kadar chia tohumu buzdolabında bekletildiğinde 3 saatin içinde üzerine mevsim meyveleri de ilave edebileceğiniz nefis kıvamda, pratik bir pudinge dönüşüyor.

Üstelik bu puding aslında kahvaltı yerine geçebilecek kadar da besin değeri yüksek, bol proteinli, bol lifli, besleyeci ve tok tutucu bir ara öğün alternatifi.
Yapılan araştırmalara göre sütten daha fazla kalsiyum içerdiği saptanan chia çekirdeği aynı zamanda somon balığından daha fazla Omega-3 yağ asitleri içerir.
İçeriğindeki yüksek oranda lif ve protein sayesinde uzun süre tokluk hissi yaratabilen chia çekirdeklerini ister suyunuza katıp için ister yoğurdunuza katıp yiyin, iki türlü de etkisini kısa sürede hissedebilirsiniz.

About admin

4 Comments

 1. Ferda

  21 Mayıs 2015 at 00:13

  Yaklaşık olarak 3 gündür Chia tohumunu, Kinao almaya gittiğim aktar ısrarla önerdi ve kullanmaya başladım. 51 yaşındayım ve bilinen tüm zayıflama yöntemlerini denememe rağmen, Hipotiroidi hastalığım nedeniyle, hiç bir yöntemle arzu ettiğim oranda kilo verememiştim. Şimdilik 3 günde gördüğüm etki, son derece yoğun bir gaz çıkartmaya yardımcı, bağırsaklarımda son derece kontrollü bir detoks etkisi. Ben akşam yemeklerimin yerine kullanıyorum. Çünkü akşam yemeklerimiz adeta birer ziyafet gibi geçmekteydi, hem çeşitlilik anlamında ve hem de yoğunluk açısından. Hepimizin bir araya geldiği tek öğün ve gün boyu yoğun çalışma temposundan tüm canımızın istediklerini bir aradayken daha keyifle tüketmekteydik. Geç uyuduğumdan da ilerleyen saatlerde yine acıkıyor ve iki kez akşam yemeği yemiş oluyor, kilolarıma kilo katıyordum. 3 gündür 20.00 de yiyip 02.30-03.00 lere kadar oturmama rağmen, hiç acıkmadan bir kase yoğurt ve bir çorba kaşığı Chia tohumuyla yatana kadar idare ediyor,kendimi de bundan dolayı son derece mutlu hissediyorum. Umarım bir yan etkisi yoktur rahatsızlığıma. Tavsiye etmem için erken dönem olsa da, 3 günlük gelişmeler bunlar. Sevgiyle paylaşıyorum.

 2. admin

  21 Mayıs 2015 at 20:41

  Chia tohumu ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz Ferda hanım.

 3. eda

  21 Mart 2017 at 22:48

  bende kullanmaya basliyali iki gun oldu istahim kapandi..herkese tavsiye ederim..

 4. Esra

  11 Ağustos 2017 at 20:22

  Ben bugün başlayacam hayırlısı etkisini söyleyeceğim bende akşam yemeği yerine yiyeceğim. Şyan 74 kiloyum bakalım sonucu mutlaka yazıcam

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir