Diyet ve Beslenme

Dr.Taylan Kümeli Kronik karaciğer hastaları günlük beslenme örneği

By

on

03.05.2010 Tarihli Sunuculuğunu Zahide Yetiş  ve Op. Dr. Aytuğ Kolankaya’nın yaptığı  Doktorum’da bugün “Sarılık ve Karaciğer Yağlanması” konusu Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, Prof. Dr. Dinç Dinçer ve Taylan Kümeli ile işlendi.

Programda Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, kronik karaciğer hastaları için 2200 kalorilik, 73 gram protein içeren  günlük beslenme örneği verdi.

 Kronik karaciğer hastaları günlük beslenme örneği

Kahvaltı

1 su bardağı (200 cc) süt + 1 tatlı kaşığı şeker veya 1 kibrit kutusu peynir veya 1 yumurta(süt, peynir ve yumurta aynı günde tüketilirse günlük protein miktarı artar) 3 dilim ekmek 5 adet zeytin veya 2 tane ceviz veya 1 tatlı kaşığı tereyağı

Kuşluk

1 porsiyon meyve(1 orta boy elma, armut, portakal, şeftali, 2 küçük mandalina, 15 adet üzüm, 3 adet taze kayısı, 4 adet kuru kayısı, 1 kuru incir, 1 yemek kaşığı kuru üzüm, bir yerli muz veya 1 ithal muzun yarısı vb.

Sponsor Bağlantılar

Öğle yemeği

1 kase çorba
2 yumurta büyüklüğünde et
 2 dilim ekmek veya 4 yemek kaşığı makarna, pirinç veya bulgur pilavı 6 yemek kaşığı (taneli kısmından)
Sebze yemeği (suyu hesaplama dışıdır)
1 çay bardağı yoğurt
1 adet meyve

İkindi

1 su bardağı meyve suyu + 2 bisküvi (bir kibrit kutusu kek veya börek) veya 1 kase sütlü tatlı (süt günlük protein miktarını artırır, bu durumda peynir veya 1 öğün yoğurt veya süt azaltılır)

Akşam

Ölçü ve çeşit olarak öğle yemeğinin aynısıGece 1 su bardağı süt + 1 tatlı kaşığı şeker + 2 bisküvi

About admin

Recommended for you

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir