Pratik bilgiler

Evde Doğal Deterjan Yapımı Tarifi

By

on

Doğal temizlik nasıl olur?

Artık hiçbirimiz anneannelerimiz gibi evi süpürmüyor, çamaşırı küllü sularla yıkayıp güneşte kurutmuyor, yerleri arap sabunuyla fırçalamıyoruz. Buna vaktimiz yok. Temizlik için “hoş kokulu”, “beyazdan daha beyaz yapan”, “iz bırakmadan pırıl pırıl yıkayan”, “mikroplardan arındıran” yardımcılarımız var. Ancak evimizi, eşyalarımızı, giysilerimizi ve yediğimiz yemeğin artıklarını temizlerken (!) bedenimizi, suyu, toprağı, havayı, doğal ortamları nasıl kirlettiğimizin farkına varmıyoruz. Temizlik malzemeleri, mikroplarla savaşta pratik olduğu kadar riskli de. Bunların içerdiği kimyasallar, sağlığınız için ciddi tehdit oluşturabilir. Peki bu riski tamamen yok edip, kendi deterjanınızı üretmeye ne dersiniz?

Hem de sirke, limon, soda ve şeker kullanarak!

Kimyasalların  yaratacağı tehlikeyi uzaklaştırmanın birinci yolu,  bu maddeleri evimize sokmamaktır. İkinci yolu ise, bu kimasallar yerine alternatif ürünler kullanmaktır. Bundan sonra da evinizde kimsayal ürünlerin birikmesine müsaade etmeyerek, en kısa sürede onlardan kurtulmalısınız.Temizlik ürünlerinin içindeki toksik (zehirli) maddeler, sağlık açısından taşıdığı riskler ve yapılan güvenilirlik testlerinin sonuçları, ambalaj kutularının üzerinde bildirilmez. Çünkü üreticileri buna zorlayan bir yönetmelik yok. Bu nedenle ürünü kullandıktan sonra ne gibi komplikasyonların ortaya çıkacağını bilmek mümkün değil. Kesin olan şu ki, bu ürünlerin içinde kimyasal maddeler var. Ve bunların kısa, orta ve uzun vadede sebep olabileceği çeşitli zehirleyici etkiler vardır. Örneğin, kullanma sırasında ortaya çıkan toksik buharlar, kısa vadede baş ağrısı, halsizlik, göz yanması, cilt tahrişleri gibi hafif ve orta derecede zararlar yaratabilir.

Uzun vadede akciğer sorunları, kanser, kalp hastalıkları gibi bağışıklık sistemiyle ilgili ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Evdeki temizlik ürünlerini hiçbir zaman mutfakta veya yemek yapılan, yiyecek depolanan yerlerin yakınında bulundurmayın. Bu ürünlerin içeriğindeki uçucu kimyasallar, yiyeceklerinizi ve dolayısıyla sizi etkileyebilir.
Neyse ki, bu tehlikelerden uzak kalabilmek için kolaylıkla bulabileceğimiz doğal maddeler var. Herkesin bildiği sirke, likit sabun, boraks, tuz, su ve limon suyuyla kendi temizlik malzemenizi kendiniz üretebilirsiniz.
Yazı dizimizin bugünkü bölümünde bu maddeleri nasıl ve hangi amaçla kullanabileceğimizi göreceksiniz.

SİRKE VE LİMONLA IŞILDAYIN
Bazı mobilya ve  yer cilaları, kanserojen bir kimyasal olan ‘fenol’ içerir. Fenol, ciltle temas ettiğinde soyulma, kabarıklık, yanma ve sivilce oluşumuna neden olur. Bir şekilde ağızdan alınırsa dolaşım bozukluğu, şok, koma ve ölüme sebep olabilir. İçeriğindeki bir diğer kimyasal da, aşırı derecede zehirli olan ve cilt tarafından kolayca emilen ‘nitrobenzen’dir. Uzun vadede kanser, genetik bozulma, prematüre doğumla kalp, karaciğer, böbrek ve merkezi sinir sistemi hastalıklarına yol açar. Uygulama sırasında çıplak deriye temas ettiğinde cilt tarafından emilerek zehirlenmeye sebep olur. Uygulama sonrasında buharlaşma devam edeceği için ortamı çok iyi havalandırın. Su bazlı deterjanları tercih edin. Eczaneden alacağınız ‘mineral oil’i bir bezle mobilyaya uygulayabilirsiniz. Mobilya cilası olarak ahşabın emebileceği mutfağınızdaki herhangi bir yağı da kullanabilirsiniz. Organik olduğundan kokusu kısa sürede geçer.
– 1 kaşık zeytinyağı, 1 limonun suyu, 1 kaşık konyak veya viski, 1 kaşık suyu iyice karıştırıp taze olarak kullanın.
– 3 ölçü zeytinyağıyla, 1 ölçü beyaz sirkeyi ya da 2 ölçü nebati yağla, 1 ölçü limon suyunu karıştırıp kullanın.
– Ceviz mobilyalar için 1 litre bira, 1 yemek kaşığı şeker, 2 yemek kaşığı arı mumunu kaynatın, soğutup uygulayın.
– Tahta zeminlerde, 4 litre sıcak suya, 1/4 bardak sıvı sabun, 1 bardak beyaz sirke veya limon suyu, güzel kokması için de bir miktar taze bitkisel çay ekleyin.
– Linolyum zeminler için, 1 bardak suya 3 kaşık mısır nişastası ekleyin.
– Mobilya kumaşların temizliğinde, 1/4 bardak sıvı sabunu,  3 kaşık suyla karıştırın ve temiz bir bezle zemine uygulayın.

MİKROPLAR YOK OLMAZ
Dezenfekte edicilerin çoğu uçucudur ve teneffüs edilmesi tehlikelidir. İçeriğindeki aktif madde ‘kresol’dür. Kresol, cilt ve solunum yoluyla kolayca alınabilen bir kimyasal olup, karaciğer, böbrek, akciğerler, pankreasta hasara neden olur. Bulunduğu ve kullanıldığı yerlerin çok iyi havalandırılması gerekir. Temizliğe aşırı düşkün olan ve sürekli dezenfektan kullananlar, dikkatli olmalıdır. Tanıtım reklamlarında genelde bu tür ürünlerin ‘tüm mikropları’ öldürdüğü söylenir. Fakat hiçbir dezenfektan bunu yapamaz, ancak mikropların sayısını azaltırlar. Mikroplar o kadar yoğun ve çeşitlidir ki, bir süre sonra tekrar üremeye başlarlar. Bazı banyo temizleyicileri ve dezenfektanlar, sodyum hidroksit, sodyum   hipoklorid ve fosforik asit içerir. Ve bu ürünlerin buharları göz, cilt ve iç organlarda yangıya neden olabildiği için çok dikkatli davranmak gerekir. Mutlaka bu ürünler kullanılacaksa, pencereler açılarak mekan havalandırılmalı ve cildi koruyacak bir eldiven kullanılmalıdır.

Ne yapmalı?
Kaynar su, pratik bir yöntemdir. 4 litre kaynamış suya 3/4 bardak boraks atıp karıştırarak iyi bir dezenfektan elde edebilirsiniz. Banyo küvetini ve duşu temizlemek, mantardan arındırmak için de, bir kabın içindeki 1/2 bardak pişirme sodasının üzerine yavaş yavaş sıcak su döküp macun haline gelene kadar karıştırın, sonra da zemin üzerinde uygulayın.
Zor çıkan mantarlar için fırça kullanmak gerekebilir, dar yerler için eski bir diş fırçası kullanılabilir.

BULAŞIK YIKARKEN

Sponsor Bağlantılar

BULAŞIK DETERJANLARI:
Bu ürünlerin içeriğinde, petrol türevi olan maddeler  bulunur. Likit deterjan, renk veren kimyasal boya ve suni koku veren maddelerden oluşur. Bazılarında, sudaki klorla birleştiğinde zehirli buharlar çıkartan amonyak bulunabilir. Renklendirilmiş olanlar kurşun veya kanserojen maddeler içerebildiğinden renksiz olanları tercih edin. Koruma eldiveni giymek cildinizin ve vücudunuzun zarar görmesini önler. Bazı bulaşık yıkama sıvıları bitkisel esaslı sabun içerirler.
– Bulaşık yıkama suyunun içine normal likit sabun ve bir miktar limon suyu koymak veya yıkama süngerini normal sabuna sürmek, deterjandan zarar görmenizi engelleyecektir. Suyun fazla sert olması halinde bardaklarda lekeler oluşmasını önlemek için birkaç çay kaşığı boraks ilave ederek suyu yumuşatabilir, sabundan da tasarruf edebilirsiniz.

 BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANLARI
Birçok bulaşık makinesi deterjanı suyla temas ettiğinde aktive olarak toksik klor gazı çıkarır. Bu gazların mutfakta yoğunlaşması halinde baş ağrısı, yorgunluk, göz yanması şikayetleriniz olabilir. Yeterince çalkalama yapılmadığında makineden çıkan cam eşyalar üzerinde ince bir film tabakası görebilirsiniz. Sabunla elde yıkanan bir bardağı, makineden aldığınız bardakla karşılaştırıp, koklayın. Hatta su için, neticeyi görün.
-2 yemek kaşığı pişirme sodası ile 2 yemek kaşığı boraksı karıştırarak, kendi bulaşık deterjanınızı yapın.

 FIRIN TEMİZLEYİCİLERİ
Fırın temizleme maddelerinin çoğu, kostik ve amonyak içerir. Özellikle sprey şeklinde olanlar havada zerrecikler oluşturup, rahatlıkla cilde, gözlere ve akciğerlere zarar verebilir. Kullanırken mutlaka iyi bir havalandırma sağlayın. Ciltle temasını önlemek için lastik eldiven kullanın. Temizlik işleminden sonra fırın hâlâ kimyasal madde kokuyorsa, kapağını açın ve mutfağı uzun süre havalandırın. Fırın alırken, kendi kendini temizleyenleri tercih edin.
– Bir sprey şişesinin içine, 2 yemek kaşığı likit sabun, 2 yemek kaşığı boraks ve sıcak su koyarak iyice karıştırın. Karışımı fırın duvarlarına püskürtün. 20 dakika bekledikten sonra tahta veya çelik tel yumağıyla kirleri kazıyın. Fırının içini kirler üst üste birikmeden temizlemelisiniz. Böylece kimyasal madde kullanmak zorunda kalmazsınız.
– Mikrodalga fırını temizlemek için, 3-4 kaşık kek karbonatını bir miktar suda eritip macun kıvamına getirin. Daha sonra ıslak bezle fırındaki kalıntıları alabilirsiniz.

ÇAMAŞIR YIKARKEN

 YUMUŞATICILAR:
Yumuşatıcıların kumaş üzerinde bıraktıkları artıklar kolay çıkmaz. Sürekli cildinize temas ederek alerjik reaksiyonlar, cilt tahrişi ve göz yanmasına sebep olur. Yumuşatıcılara ilave edilen parfümler de bazı kişilerde alerjiye sebep olabilir. Sprey şeklinde olanlar havada toksik mikroskopik zerrecikler bıraktıklarından solunum yollarını tahriş eder.
Yumuşatıcılar, sentetik kumaşlardaki statik elektriklenmeyi engellemek için üretilmiştir. Doğal kumaşlarda böyle bir sorun olmadığı için kullanılmalarına gerek yoktur. Bu nedenle çamaşırları yıkamadan ayırmak faydalı olur.
-Çalkalama sırasında suya ilave edilecek 1/4 bardak pişirme sodası, boraks veya beyaz sirke, makinedeki çamaşırlar için yumuşatma görevi üstlenecektir.

 SABUN VE DETERJANLAR:
Petrol esaslı sentetik likit deterjanlar, kumaş üzerinden çalkalama sırasında tam anlamıyla atılamazsa, cilt ve solunum yolu tahrişlerine, bazı alerjilere neden olabilir. Deterjanda etoksi-alkol bulunuyorsa, bu madde kanserojen olan ‘1.4 Dioxan’ içerebilir. Yıkama sırasında mekanı iyice havalandırın.
Deterjanlar, sentetik elyaflı kumaşlar için geliştirilmiştir. Pamuk, keten, yün ve ipekten üretilen kumaşlarda deterjana gerek yoktur, bunlar doğal sabunla yıkanmalıdır.
Deterjan alırken, hangi kimyasal maddeleri içerdiğine mutlaka bakın. Deterjandaki petro kimyasal ürünler, ağartıcılar, sentetik beyazlatıcılar ve koku veren maddeler, çevre kirliliğine neden olur. Sabun ise doğal mineraller ve doğal yağlar içerdiği için çevre dostu bir üründür.
– Bazı hallerde sabuna bile gerek yoktur. Bu gibi durumlar için, bir bardak soda, beyaz sirke veya boraks karışımı kullanabilirsiniz.
– Bu alanda kullanılabilecek bir başka etkili ürün de, son yıllarda yoğun olarak kullanılan ve iyi netice alınan, içinde bio-seramik bilyecikler olan çamaşır toplarıdır. Bu toplar suya iyonize oksijen verir. Bunlar, çok daha az deterjan kullanılarak lekelerin daha kolay çıkmasına yardımcı olabilir.

 KURU TEMİZLEME
Aslında kuru olmayan bu yöntemle, giysileriniz çekmeden, boyası çıkmadan, su lekesi olmadan, yünlüler matlaşmadan temizlenmektedir. Uygulamada kullanılan madde genellikle ‘perkloretilen’dir. Buharı teneffüs edildiğinde, kanser, karaciğer hasarı, merkezi sinir sistemi çöküntüsü, baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk, iştah kaybına sebep olan kimyasal bir kimyasaldır.
-Eşyalarınızı kuru temizlemeden eve getirdiğinizde ilk işiniz ambalajı çıkartıp, açık havada bırakmak olmalıdır, bu süre birkaç gün olabilir. Sıcak havada çabuk buharlaşır. Odada tutacaksanız pencereleri açın ve iyice havalandırın. Koku tam anlamıyla yok olunca, elbiselerinizi dolabınıza kaldırabilirsiniz.

About admin

Recommended for you

13 Comments

 1. melis

  25 Ekim 2010 at 10:54

  bence çoooooooooooooooooooooooooooooook saçma hazır varken doğala negerek var

 2. sevim

  13 Kasım 2010 at 08:48

  Selam
  Benim bir sorunum var yardinmci olurmusunuz yatagimin siltesi lekeli nasil deterjanla kuru temizleme yapabilirim bana hizli kuru temizleme deterjani tarif edebilirmisiniz lekeyi bi turlu temizleyemiyorum

 3. hasan

  09 Ocak 2011 at 22:20

  melis hanım asıl sizin dediğiniz çok saçma ne demek doğal temizlik her yönüyle yapılmalı gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak varken neden geleceklerini zehirliyelim.

 4. ecem

  13 Ocak 2011 at 13:35

  temizlikte kullanılacak başka bir doğal malzeme yoq mu?

 5. kadriye

  28 Haziran 2011 at 07:15

  başka doğal temizlik için fikirleriniz varmı

 6. cagatay

  11 Ocak 2012 at 10:31

  melis hanim sizin dediginiz sacmalik dogal varken hazira ve kimyasala ne gerek var gerci siz hazir yiyiciniz galiba

 7. zübeyde

  11 Ocak 2012 at 17:41

  bitkisel deterjanlar var diye biliyoruz mesela *amway* ürünleri.bitkisel olduğu için onu kullanıyorum.

 8. aslı

  17 Ocak 2012 at 10:37

  yerleri temizlemek için başka doğal malzemeniz yokmu?

 9. necla

  25 Nisan 2012 at 20:33

  çok önemli bir konuya değindiniz hep aklimda bu konu..kendimiz ailemizin yani sıra doğaya sulara verdigi zararla gelecek nesillere bunu yapmaya hakkımız yok .lütfen duyarlı olalım ve böyle çalısmalara destek olalım ve bencillik yapmayalım.bırakın bazen leke çıkmayı versin temiz olsun.bırakın biraz ugrastirsin ..biraz daha fazla fırça kullanalım biraz parlamasında yeterki saglıgımız ve doga elden gitmesin.saygılar elinize saglik

 10. Hülya

  07 Mayıs 2012 at 10:33

  Bu konuyla ilgili çok güzel bir jitap var okumanızı tavsiye ederim. ‘Ekolojik Yaşam Rehberi’ evde deterjan yapmak güzel ama uğraşmak istemeyenler için çeşitli ekolojik deterjanlar var. Fakat bunlarda biraz pahalı. Ama insan hayatı daha pahalı çünkü kullandığımız kimyasallar bize zarar veriyor. Hemde geri dönüşü olmayan zararlar…

 11. hilal

  07 Mayıs 2012 at 14:07

  ya mürekkep lekesi ile ilgili bir öneri yok mu

 12. admin

  08 Mayıs 2012 at 06:29

  Alkol veya kolanya ile lekeyi dağıtmadan tampon yaparak temizleyebilirsiniz.

 13. Murat

  15 Aralık 2014 at 11:07

  DETERJANLARIN SAĞLIĞIMIZA OLAN ZARARLARI
  Günümüzde yaşam alanlarının hemen hemen her kesiminde kullanılan temizlik kimyasallarının vücudumuza olan zararlarını öğrendiğinizde; sağlıklı yaşam için sarf ettiğiniz onca para ve emeğin aslında sağlığınıza verdiği zararlarla kıyaslandığında; kimyasalların ne denli tehlikeli ve haddinden fazla tüketildiğini anlarsınız hangi deterjan olursa olsun içerisinde ihtiva ettiği asidik çözücüler ve kimyasallar insan vücudundaki derinin yağ dokusunu kurutur. Ellerin kurumasına ve hatta alerjik hastalıkların kapılarını aralar. Günümüzde birçok dermatit tipi hastalıklar deterjan kimyasallarına bağlı olarak ortaya çıkar. Sindirim yollarında ortaya çıkan hastalıklara da zemin hazırlayan bu kimyasallar yanlış kullanım sonrasında yarardan çok zararlı faktörlerin ortaya çıkmasına sebep olur.
  Ev temizliğinde kullanılan deterjanlar, mikroplara ne kadar zarar veriyorsa akciğer, karaciğer ve beyne de aynı şekilde zarar verir. Bütün hastalıklara, ayrıca mantara yol açar. Deterjanlar, bağırsak kanserine ve ağır akciğer hastalıklarına sebep olur. Çamaşırda, bulaşıkta, vücut ve çevre temizliğinde yaygın olarak kullanılan bu kimyasallar ciddi tehlikelere yol açmaktadır.
  Günümüzde Bitkisel olarak üretilen ve insan sağlığına zararı olmayan deterjanlardan bahsedilir. Tüm bu markaların vermiş olduğu reklamlar kimyasal pazarında insan sağlığını ciddiye almadan çıkarcı bir yaklaşımla ürünlerin satışını hızlandırmayı hedeflemektedir. Düşünün ki; bir deterjan ne kadar tabi ve masum olabilir bitkisel özlü deterjan köpürüyorsa mutlaka içerisinde kimyasal mevcuttur en basiti kostik bu dahi kökeni bitkiselde olsa zararlıdır zira Kostik basit şekilde elde edilmesi için meşe ağacının küllerini bir suyun içerisinde beklettiğinizde jel si bir kıvam elde edersiniz buda ham kostiğin ana maddesidir yani potasyum kloradır. Ve diğer asidik maddelerle birleştirildiğinde deterjan türevleri elde edilir ortaya çıkan deterjan sizce masum mudur? Tabikî hayır.
  Öyle ise Hayatımızın her alanında kullandığımız deterjanların masumiyetinden söz edilemez Önemli olan deterjanın nasıl kullanıldığıdır. Deterjan kullanırken nelere dikkat edeceğimizi bilir ve bilinçli bir tüketici olursak sağlığımıza olan zararlarını da bir o kadar asgari seviyeye düşürürüz. Deterjan kullanırken nelere dikkat etmeliyiz;
  1. Hangi deterjanı kullanırsanız kullanın mutlaka ellerinizi korumak adına eldiven kullanın kesinlikle vücudunuza temasından kaçının Özellikle Yüzey temizleme kimyasallarında kıvamlı çamaşır suyu, WCPAR, ahşap temizleme, yağ sökücüleri kullanırken deterjanı çıplak elle kontrol etmeyin yüzeye yayarken mutlaka fırça kullanın
  2. Yine yüzey temizlik kimyasallarını yüzeye dökmeden önce mutlaka havalandırmalarınızı açın ve yüzünüze maske takın yüzey temizlik maddesini yüzeye döktükten sonra fırça ile yayın ve kısa bir süre yüzeyde kalmasını sağlayın bu arada o ortamı terk edin. 4-5 dakika sonrasında yaydığınız yüzeyi bol su ile durulayın
  3. Özellikle ev hanımları ve temizlik yapan işçilerin sıkça yaptıkları en tehlikeli şey deterjanı koklamaktır. Genel anlamda deterjanları koklayarak test edemezsiniz sadece koku yoğunluğunu hissedersiniz Unutmayalım ki eşyalarımızı temizleyen ana madde koku değildir. Sindirim yolu hastalıklarına kapı açmış olursunuz. Ve şu ipucunu da vermeden geçemeyeceğim yoğun kokulu deterjanların temizleme gücü zayıftır. Çünkü koku kimyasalları asidik ortamla reaksiyona girdiğinde koku özelliğini kaybeder bu nedenle aşırı kokulu deterjanların temizleme gücü zayıftır.
  4. Özellikle bulaşıklarda ve çamaşırlarınızda kullandığınız deterjan kimyasallarını aşırı oranda kullanmak sağlığınızı tehdit eder uygun oranlarda kullanarak durulanmasını daha çabuk sağlarsınız deterjanları fazla kullandığınızda ise çamaşır ve bulaşıklarınızda kalır ki buda direk vücuda girmesi anlamındadır. Birçok dermatit hastalık alerjiye bağlı hastalık solunum yolu ve sindirim organlarındaki rahatsızlıkların sebebi budur
  5. Her daim deterjanlarınızı muhafaza ettiğiniz yer gıda maddelerinden uzak ve ağzı kapalı karanlık ortamlar olmalıdır. Bir deterjan ne kadar çok güneş ışığına maruz kalırsa bozulma oranı o kadar yüksek demektir.
  6. Özellikle temizlik işçilerinin işe uygun kıyafetlerini iş güvenliği açısından giymelidir. Öncelikle tulum tabir edilen giyisi giyildikten sonra Pantolon bölümü dizkapaklarına kadar giyilen çiz içerisine alınmalı eldivenleri mutlaka takmalı, Yüzüne maske ve göz kısmına iş gözlüğünü takarak işe başlamalıdır.
  7. Özellikle çoğu deterjanların renkleri çocukların ilgisini çekeceğinden kesinlikle onların ulaşamayacakları kilitli bir yerde muhafaza edilmesine dikkat edilmelidir. Birçok deterjan kimyasallarıyla yapılan kazalar genellikle ölüme kadar sebebiyet verebilir özellikle içilmesi halinde deterjanla birlikte en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Göze ve vücuda temas halinde derhal bol su ile yıkanarak en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.
  8. Özellikle kan irin ve tıbbi atıkların bulunduğu bölgeler temizlenirken unutmayın ki bakteri ve virüslü bir ortamdasınız eldiven maske ve saplı aparatlarla çalışmak sizi bulaşıcı hastalıklardan koruyacaktır. İş bitiminde Kullandığınız aparatları mutlaka çamaşır suyu, zefir an olan suyun içerisinde bir gün boyunca bekletin ve temiz suyla durulayın
  9. Özellikle yüksek katlarda pencereler silinirken uzun saplı aparatlarla silmeyi alışkanlık haline getirin. Böylelikle olası kazaların önüne geçmiş olursunuz.
  10. Silinen yüzeyler temizlenirken kaygan zemin levhasının konulması kaymalara bağlı kazaları önlemede önemli bir husustur.
  Burcemavm tüm halkımıza sağlıklı ve uzun ömürler temenni eder

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir