Güzellikl-Bakım

EXFOLIATION KAVRAMI

By

on

Yabancı kozmetik kaynaklarında sürekli olarak karşımıza çıkan bir kavram olan exfoliate kavramını ele almak istedik. Kelime anlamı olarak Türkçe’de tek kelimeye düşen ve tam anlamını karşılayan bir kelime yok. Sözlükten aratıldığında Türkçe karşılığı pul pul dökülmek olarak görülebilir. Ancak dediğimiz gibi esas anlamını tam anlamıyla karşılamadığı için bu yazıda exfoliate kelimesini kullanmaya devam edeceğiz.

Öncelikle kavramı incelersek; cildin ölü derilerden arındırılarak alttan yeni ve canlı deri çıkmasının önünü açmak, bu sayede daha canlı ve yenilenmiş bir görünüme sahip olabilmek şeklinde açıklanabilir. Sürekli yenilenen bir yapı olan cilt, kendiliğinden üstteki hücreleri öldürüp alttan yenilerini çıkarıyor. Bu sayede hem kendisini hem de sizi yenilemiş oluyor. Exfoliate, bu süreci hızlandırıcı bir işlem oluyor.

Exfoliate işleminin görünür ve görünmez faydaları gerçekten çok fazla. Öncelikle ölü deri hücrelerinden, fazla yağ tabakasından ve doğal olmayan ürünlerden sizi arındırıyor. Bununla birlikte yeni ve genç hücrelerin yüzeye çıkmasının ve cildinizin gelişmesinin önünü açıyor. Exfoliate işlemi düzenli olarak yapmaya başlandıktan sonra cildinize uygulayacağınız nemlendirici krem ve maske gibi bakım ürünlerinin cildinize daha kolay nüfuz etmesini sağlanır. Kan akışı hızlanır ve cildiniz daha fazla oksijen almaya başlar. Bu sayede cildinizin rengi daha canlı olacaktır. Güneşin cilt üzerinde yavaş yavaş bıraktığı olumsuz ultraviyole etkilerinden kurtulup cilt kanseri riskini azaltmanızı sağlar.

Exfoliate işlemi son derece faydalı bir işlemdir. Ancak haddinden fazla yapıldığında yüzünüzde zımpara kağıdı hissi bırakabilir. Bu işlemi en fazla haftada bir veya iki defa yapmalısınız. Özellikle normalden biraz daha kuru cilde sahip olanlar bu uygulamayı sıklıkla yapmaktan kaçınmalıdırlar. Bunun sebebi ise son derece basit; cildiniz zaten ince ve sıklıkla bu işlemi uygulamanız cildinizi daha da inceltecektir.

Ergenlik çağındaki genç kızlarda cildin kendini yenilemesi ortalama 14 gün civarındayken, 40’lı yaşlarına gelene kadar yetişkin kadınlarda bu süre 30 ile 40 gün arasında değişmektedir. Bu yüzden exfoliate işlemini cildin kendisini yenilemesine müsadece edecek şekilde uygulamalısınız.

Sponsor Bağlantılar

İşlemin en iyi sonuç verdiği cilt türü yağlı ciltlerdir. Bu ciltlerde yüzeyde dikkate değer bir epidermeik katman er alır ve bu katman yüzde lekeler, siyah noktalar ve en baş belası olan sivilcelere yol açar. Exfoliate ölü deriler ile birlikte fazla yağ tabakasını da uzaklaştırır ve gözeneklerinizin açılmasını sağlar. Cildi yağlı olanlar bu işlemi haftada iki defa yapabilirler.

Yaş ilerledikçe cildin kendisini yenilemesinin süresi de artar. Bu da yaşlılık kavramının ve kırışıklıkların oluşmasının sebebidir. 40 yaş üstü kadınların bu işlemi sıklıkla ve özenle yapmasını tavsiye ederiz. Bu sayede ölmüş hücrelerin atılmasını kolaylaştırır ve cildin yenilenme süresini biraz daha kısa tutar.

Cilt bakımı ve temizliği için en önemli uygulamalardan birisi olan exfoliate, sizin daha sağlıklı ve doğal görünüme kavuşmanızda önemli rol oynayacaktır.

About admin

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir