Şifalı bitkiler

Gilaburu suyunun faydaları

By

on

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün içtiği Gilaburu nedir?, Gilaburu suyunun faydaları,Latince adı viburnum opulus olan ve üzüm meyvesine benzeyen gilaburu Kayseri ve çevresinde yetişmektedir. Gilaburu bitkisi ‘nin gövde, kabuk ve meyvelerinin farmakolojide kullanım alanı bulunmaktadır.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün içtiği “Gilaburu”yu merak ediyor. Gilarubu nasıl bir içecek? Ne gibi faydaları var?

HER DERDE ŞİFA
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kayseri’ye her gittiğinde mutlaka tadına baktığı, köşkte eksik etmediği Kayseri’nin geleneksel şerbeti gilaburu, tam anlamıyla şifa kaynağı.
Erciyes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Nurten Budak, yapılan araştırmaların gilaburu suyunun zayıflama diyetine de çok büyük destek olacağını belirterek, şerbetin faydasına vurgu yapıyor.

MEYVE SUYU GİBİ TÜKETİLİYOR
Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Gülşen ise gilaburu bitkisinin Anadolu’da yıllardan beri böbrek taşlarının düşürülmesinde kullanıldığını, meyve suyu gibi tüketildiğini kaydetti.

Sponsor Bağlantılar

Doç. Dr. Gülşen, su kaynakları çevresinde yetişen, bazı bölgelerde süs ve çit bitkisi olarak kullanılan gilaburunun kanser tedavisinde de etkili olduğunun ortaya çıktığını, C vitamini açısından çok zengin olduğunu, portakaldan 10 kez daha fazla miktarda C vitamini bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

”Anadolu’da yaygın olarak kullanılan gilaburuya bazı yörelerde girebolu, geleboru veya dağdağan da denilmektedir. Antioksidan, antimikrobiyal ve antikanserojen etkisi olan gilaburuyla ilgili bilimsel çalışmalar pek fazla yapılmamıştır. Gilaburunun kaynatılmış dal ve yaprakları astım, romatizma, yüksek tansiyon, epilepsi, kabakulak, adet sancıları ve uyku bozukluklarına da iyi gelmektedir. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde gilaburunun antioksidan özellikleriyle ilgili bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Amerika’da Teksas Üniversitesinde de yapılan çalışmalarda gilaburu bitkisinin heliobacter pylori ve gastric türü kanserlerde hastalığın gelişimini durdurduğu saptanmıştır.”

Sonbaharda toplanan kırmızı renkli gilaburu salkımları, bir süre tatlı suda salamura yapılıp bekletilerek tatlanması sağlanıyor. Suyu sıkılarak meyve suyu gibi içilen gilaburu yenilerek de tüketilebiliyor. Bazı firmalar tarafından pastörize edilen gilaburu suyu marketlerde de satılıyor.

About admin

1 Comment

  1. özcan

    20 Haziran 2013 at 09:49

    13mm böbrek taşım vardı çok şiddetli böbrek ağrılarım olduğu için rahatsızlığım üst safadadır.1 lt grabulu suyunu aldım ve sabah öğlen akşam aç karnına bir çay bardağı içtim.bir hafta sonra hastanede yapılan tomoğrofi ve ultrason sonucu taşın böbrekten düştüğünü ve mesanede atılmak üzere parçalandığı tespiti yapıldı.şimdi çok mutluyum önerenlerin hepsine teşekkür ederim

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir