Şifalı bitkiler

Kumkuat (Kumkat) Meyvesi ve faydaları

By

on

kumkatKumkuat, Turunçgiller içinde küçük mücevher olarak adlandırılıyor. Kumkuat (Kumkat) Çincede altın portakal manasına gelir “gold orange”.

Dünyada kabuğu ile beraber yenilen ve evde,balkonda yetiştirilen belki de tek meyve ağacı Kumkuatdır.

Anavatanının Çin olduğuna inanılır. Batı dünyası ile tanışması 19.yüzyıl ortalarında olmuştur. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yetiştirilmeye çalışıldıysa en iyi meyve oluşumu Rize ilinde sağlanmıştır.
Kumkuat, üç yaprak anaç üzerine göz aşısı yapılarak üretilir. Erkek ve dişi organları aynı çiçek üzerinde olduğundan tek bir Kumkuat bitkisi her yerde çiçeğe ve meyveye yatabilmektedir. Rize de Temmuz ayı sonlarına doğru çiçek açmakta, meyve oluşması Ağustos sonu ile Eylül ayı içersinde olmaktadır. Meyveleri iri zeytin büyüklüğünde olup Nisan-Mayıs aylarında yeme olgunluğuna erişmektedir.
Meyve koparılmazsa bir yıl bitki üzerinde kalabilmekte, aynı lezzetle yenebilmektedir

Yetiştirildiği Yerler:
Dünya da, Çin, Japonya, Amerika, Porto Riko, Guatemala, Kolombiya, Brezilya ve Güney Hindistan da yetişir. Türkiye de ise, Rize’ye 50-60 yıl önce Batum’dan gelmiştir.

Faydaları:

C vitamini bakımından zengin olan Kumkuat, kabuğu ile beraber yenildiğinde gribal enfeksiyonları önlemede önemli rol oynamaktadır.

A,B1,B2,B3 ve Kalsiyum da ihtiva eden Kumkuat, Sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Kumkuat genelde taze meyve olarak kabuğu ile birlikte yenilir.

Sponsor Bağlantılar

Reçel ve marmelatı yapılır.

Çok değişik bir aroması vardır.

Meyve suyu ve sos olarak kullanılır.

Dünya restaurantlarında tatlı ve salatalarda en gözde yeri alır.

Alkollü içki masalarının bulunmaz çok değerli mezesidir.

Muhafaza Koşulları

5 ºC de %90 nem oranında muhafaza edilmelidir.

About admin

3 Comments

 1. Sevgi Aybek

  18 Temmuz 2010 at 18:31

  Verilen bilgiler çok güzel..benim mutfağımda küçük bir kumkuat ağacım var.Ama bütün yaraklarını son bir ayda döktü ve ne yaacağımı bilemiyorum.Çok üzüldüm.Eğer beni bu konuda aydınlatırsanız çok makbule geçer.

 2. mehmet

  29 Mayıs 2011 at 09:09

  kamkat bu meyve ağacının hergün bir yada birkaç yaprağını döktüğünü gözlemledim güneş ısığına ihtiyacı var çünkü evimin içinde güneş alan yere doğru gelişme ve yeni yaaklarını b yyöne doğru çevirme eylemi gördüm bi müttet sonra eski yaprakların hesini döktü kruma eylemi gibi bende onu daha fazla güneş görebilleceği biryere taşıdım bitki gelişim gübresi ile destekledim sihirli torak satı alıp saksısına koydum ama şu ana kadar çiçeklenme belirtisi görmedim sanırım temmuz sonunda açacakmış

 3. mersin çiçekçi

  09 Ocak 2012 at 08:36

  Narenciye türü olduğundan soğuk havadan etkilenmez ancak hava akımından korumanız gerekli

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir