Aktüel

Rabia işareti nedir? Rabia işaretinin anlamı ne?

By

on

"Rabia işareti nedir"Rabia işaretinin anlamı ne"Rabia işareti nedir? Rabia işaretinin anlamı ne?

Rabia İşareti ne anlama geliyor? Arapçada “dördüncü, dört” anlamına gelen “Rabia” kelimesi Mısır’da darbe karşıtı direnişinin sembolü oldu. Türkiye’de Başbakan’ın yapması ile sanaatçılar, sporcular eşlik etti ayrıca Twitter ’da #R4BIA hashtag’iyle trend topic oldu.

İşte Rabia işareti nedir? Rabia işaretinin anlamı

Toplandıkları Rabiatül Adeviyye Meydanı’na hem de Mursi’nin 4. Cumhurbaşkanı olmasına gönderme yaptıkları için bu işareti benimsedi.

Rabiatül Adeviyye Meydanı ise adını 8. yüzyılda yaşamış sufi bir kadın şairden alıyor. Rabia da ailesinin 4. çocuğu. Rabia çocukluğunu köle olarak geçirir ve kaçma teşebbüslerinde sonra özgür kalır. Bu yüzden Mısır’da özgürlüğün simgesi olur.

Sponsor Bağlantılar

Kadın evliyalardan biri kabul edilen Rabia’tül Adeviyye genç bir kızken anne ve babası öldü. Basra’da kıtlık baş göstermişti. O da bir ihtiyara hizmet etmeye başladı. İhtiyar daha sonra Rabia’yı azat etti.

Rabia’tül Adeviyye’nin ömrünü ilim ve ibadet ile geçirdiği, kefenini de sürekli yanında taşıdığı söylenir.

İlk dönem sufi şairleri arasından en önemli isimlerden biri olan Rabia’nın İlahi aşk öğretisi kendisinden sonraki sufileri de önemli ölçüde etkilemiştir.

Ayrıca zamanın şeyhleri ve mürşitleri Rabiatül Adeviyye’yi ziyaret edip sohbet meclislerinde onun derin bilgisinden ve görüşlerinden yararlanmışlardır. Bazı kaynaklarda “dişi aslan” olarak da anılan Rabia’tül Adeviye, 752’de Kudüs civarında vefat etmiştir.

About admin

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir